Bérszámfejtő programok összehasonlítása 5 lépésben - 5. lépés
ápr. 16, 2015
- Bérprogramot keres?
- Nem elégséges a jelenleg használt bérszámfejtési rendszerének tudása? Nehezen megtanulható, logikátlan képernyők?
- Elégedetlen a frissítések (akár jogszabályi, akár kényelmi) gyorsaságával és minőségével?
- Elégedetlen a támogatással, ügyfélszolgálattal?
Számos kérdést és okot lehetne felsorolni, hogy miért határoztuk el egy bérszámfejtő program beszerzését, lecserélését. Az alábbi tanácsokkal szeretnék egy kicsit segíteni, hogyan is kezdjünk neki, és ami a legfontosabb: hogyan, milyen szempontok alapján válasszunk?
Nincs két egyforma rendszer, nincs két azonos logika. Olyan ez valahol, mint autót vásárolni. Mindegyik autó elvisz A-ból B-be. Az egyik autó olcsóbban, kisebb fogyasztással, a másik többet fogyaszt, de cserébe gyorsabban megy, kényelmesebb benne az utazás és van benne GPS navigáció is. A szervizköltség is valószínűleg eltér, és sokszor bizony a kezdetben olcsóbb autóé lehet a drágább! A műszerfal is másképpen néz ki, másmilyen elrendezésben vannak a gombok, kapcsolók. A választás nem egyszerű a szoftverek esetében sem, csak itt licencdíjak (ár), támogatási (fogyasztás) és fejlesztési (szerviz) díjak vannak, műszerfal helyett pedig képernyők.
Amennyiben a bérprogram kiválasztásánál kizárólag csak az ár dönt az Önök esetében, ne olvasson tovább. Amennyiben egy optimális, minden igényt kielégítő, jó megoldást szeretne, érdemes megszívlelni az alábbi tanácsokat.
A sorozat részei:
2. lépés: A megfelelő bérprogram keresése
3. lépés: ismerkedés a bérszoftverrel
4. lépés: támogatás (support) körüljárása
5. lépés: az ajánlatok összehasonlítása
5. lépés: az ajánlatok összehasonlítása
Elérkeztünk a legnehezebb feladathoz. Kiválasztottuk a résztvevőket, megnéztük a szoftvereiket, jön az egyik legfontosabb (de semmiképpen az egyetlen!) kérdés, az ár.
Ember legyen a talpán, aki ajánlatok összevetésére vállalkozik. Itt is úgy érdemes hozzálátni, hogy magunkban összeállítjuk a preferenciáinkat, és tudatosan végigvesszük az összes költséget, ami felmerül, vagy felmerülhet. Ha így teszünk, nem vezethetnek meg bennünket az „apróbetűs” részek, vagy az eltolt arányok.
Árak
Döntsük el, milyen konstrukcióban szeretnénk beszerezni a szoftvert. Megvásárolnánk a használati jogot licenc konstrukcióban? Egyben fizetnénk ki, esetleg részletekben? Vagy inkább csak bérelnénk, és szimpla havidíjat akarunk fizetni? Fontos: a kiválasztandó cégnél elérhető az a konstrukció, amelyet választanánk?
Az alábbiakra kell figyelnünk egy bérprogram bevezetésénél (feltételezve, hogy az összehasonlítandó árak mögött azonos tudású termékek állnak):
- Licenc díj
- Támogatási, követési díj
- Bevezetési díj
Fontos! Az eltérő (sokszor szánt szándékkal) árazási struktúrák miatt érdemes pl. egy 5 éves teljes bekerülési összegben (TCO) számolnunk (szoftver díj, támogatási díj, teljes bevezetési díj). Így nem siklunk el semmi felett, nem döntünk olyan termék bevezetése mellett, ahol a legkedvezőbb ugyan pl. a licencdíj, de 5 éves viszonylatban, hosszútávon többet fizetünk érte, hiszen a támogatási és bevezetési díjak magasabbak.
A bérprogram ára
Licenc konstrukció esetén arra figyeljünk, hogy mit tartalmaz az adott licencdíj, és milyen számok vannak rá hatással. Van-e lehetőségünk később megvenni kiegészítő modulokat?
Licenc díj esetén vizsgálandó
- Létszám: Bérprogramoknál leginkább a kezelt létszám alapján történik az árazás. Fontos: csak az aktív létszám alapján áraznak, vagy a kezelt létszámba beleszámít a passzív állomány is (kilépett dolgozók – fluktuáció!) ?
- Felhasználói (user) szám hatással van a díjra?
- Hálózatos környezetben (többgépes felhasználás) történő használat esetén van felár? Hogyan kalkulálják?
- Többcéges használat esetén (amennyiben releváns) van felár? Hogyan kalkulálják?
Bérszámfejtő szoftver esetében nem kerülhetjük meg a támogatási díjat, hiszen mindig az aktuális jogszabályi háttérrel kell dolgoznunk, szükségünk van a folyamatos programfrissítésekre, ahogyan a hatékony ügyfélszolgálatra is: az emberek bérével nem játszunk.
Kiemelten figyeljünk oda arra, hogy milyen licencdíjakat hasonlítunk össze egymással. Több modul licencéből tevődik össze a portfólió, vagy csak egy díjunk van? Könnyen tévútra tévedhetünk a különböző árazási stratégiák-praktikák miatt. Ezért is kiemelten fontos, hogy TCO-t számoljunk, és azokat versenyeztessük egymással, ne az egyes díjakat!
Támogatás
Támogatási (support), követési díj esetén vizsgálandó:
- Kapcsolattartás az ügyfélszolgálattal (hiba bejelentés, segítségkérés): mi az, ami beleszámít a fizetendő díjba, és mi nem? Pl.: Távoli asztalos segítségnyújtás az alap support része, vagy óradíjas?
- Kiszállási díj: mennyibe kerül egy kiszállás, figyelembe véve a távolságot is. (Km-enkénti díj? Csak vidéki telephely esetén, vagy a fővárosban is?)
Oktatás esetén vizsgálandó:
- Vizsgáljuk meg, hogy ki tudjuk-e pontosan számolni az oktatások várható költségét?
- Rendelkezik-e a fejlesztő cég saját oktatóteremmel, ahol külön PC-ken, gyakorlati oktatásokat tartanak? Érdemes kihasználni ha igen, mert így a munkatársak teljes figyelmükkel az oktatásra koncentrálhatnak, szemben azzal, amikor az oktatók helyszínre szállnak ki.
Egyéb díjak
Milyen díjakra lehet még számolni:
- Kiegészítő szoftver díjak: operációs rendszer licencek, adatbázis kezelő rendszer licencek, egyéb licencek. Elég-e mindaz, amivel rendelkezünk, vagy plusz beruházás szükséges a választott bérprogram miatt?
- Kiegészítő hardver díjak: szerverek, számítógépek, stb. Elég-e mindaz, amivel rendelkezünk, vagy plusz beruházás szükséges a választott bérprogram miatt?
- Migrálási díj: szükséges konvertálni adatállományokat a korább bérprogramból? Mi az ára, milyen lehetőségek vannak erre?
- Egyéb bevezetési díjak az oktatásokon felül: projektvezetői, tanácsadói díjak – amennyiben vannak, kérjünk egy előzetes kalkulációt!
Bérleti díj
Sok esetben előnyösebb választás, ha béreljük a szoftvert, mert nem akarjuk egyból elkötelezni magunkat, mert a pillanatnyi anyagi helyzetünkhöz mérve jobb szoftvert választhatunk, vagy csak szimplán le akarjuk írni költségként a program díját (ahelyett, hogy készletre vennénk és amortizálnunk kellene).
Bérleti díjas konstrukció esetén érdemes megvizsgálni, hogy a bérleti díjban benne van-e a program használati díján felül a támogatás összege? Van-e lehetőség a havi számlázáson felül akár negyedévente, félévente, vagy évente fizetni?
Remélem sikerült egy kicsit tisztábbá tenni a képet, és felhívni a figyelmet néhány buktatóra. Ha nem vagyunk elégedettek a jelenleg használt bérprogrammal, ne szenvedjünk vele tovább, határozzuk el magunkat egy hatékonyabb szoftver beszerzésére. Előtte természetesen győződjünk meg róla, hogy a vélt hiányosságok, valóban azok-e!
A bevezetésnél pedig számoljunk megfelelő erőforrások delegálásával, és szánjuk rá a szükséges időt! Csak így lesz teljes és sikeres az új bérprogramunk birtokba vétele.
Bejelentkezés
Menü
- Filozófiánk
- Vezetőség
- Kutatás-Fejlesztés
- Társadalmi felelősségvállalás
- Szilícium mező
- Adatvédelmi tájékoztató
- Karrier
- Hírek
Category List
Tag List
Lánchíd rádió (1)
terminál (1)
2015.03.15. (1)
Jámbor Krisztián (1)
Adatszolgáltatás (1)
április 1. (1)
kioszk (1)
összehasonlítás (5)
orgware (4)
SZIE (2)
Paralimpiai Bizottság (2)
minimálbér (1)
HR Innovátor Díj (3)
Budapest - Bamako (2)
szponzorizáció (1)
hírlevél (3)
henyir (1)
Orgware Szakmai nap (3)
Králik György (3)
Török Attila (4)
bérszámfejtés (5)
egyetem (1)
jdolber (3)
Munka Törvénykönyve (3)
2015.04.01. (1)
interjú (2)
HSZOSZ (3)
Társadalmi felelősségvállalás (2)
Orvostechnikai Szövetség (1)
2015.01.01 (1)
jogcímkódok (1)
oktatás (5)
Tim Cook (1)
Humán Szakemberek Országos Szövetsége (2)
Orgware Konferencia (3)
ANTSZ (1)
MT (3)
Duro Racing Team (2)
HR (3)
riport (1)
kórházi adósság (1)
bérszámfejtő program (5)
humánügyvitel (3)
Tippek-Trükkök (1)
kira (1)
programcsere (2)
teszt (1)
OTH (1)
apple (1)
Pécsi Tudományegyetem (1)
Tag Cloud
- jogcímkódok (1)
- MT (3)
- hírlevél (3)
- Králik György (3)
- programcsere (2)
- 2015.03.15. (1)
- április 1. (1)
- apple (1)
- terminál (1)
- Tippek-Trükkök (1)
- Munka Törvénykönyve (3)
- Orvostechnikai Szövetség (1)
- Társadalmi felelősségvállalás (2)
- jdolber (3)
- Budapest - Bamako (2)
- riport (1)
- orgware (4)
- egyetem (1)
- oktatás (5)
- OTH (1)
- bérszámfejtés (5)
- kira (1)
- bérszámfejtő program (5)
- Humán Szakemberek Országos Szövetsége (2)
- teszt (1)
- Lánchíd rádió (1)
- Duro Racing Team (2)
- 2015.04.01. (1)
- munkaszüneti napok 2016 (1)
- ANTSZ (1)
- HR (3)
- SZIE (2)
- Török Attila (4)
- HR Innovátor Díj (3)
- összehasonlítás (5)
- Paralimpiai Bizottság (2)
- Tim Cook (1)
- szponzorizáció (1)
- kioszk (1)
- Orgware Konferencia (3)
- Adatszolgáltatás (1)
- Orgware Szakmai nap (3)
- henyir (1)
- minimálbér (1)
- Pécsi Tudományegyetem (1)
- interjú (2)
- humánügyvitel (3)
- 2015.01.01 (1)
- Jámbor Krisztián (1)
- kórházi adósság (1)
- HSZOSZ (3)